Program LIFE, umożliwiający dofinansowanie ze środków Komisji Europejskiej projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu realizowany jest od 1992r. Do tej pory dofinansowanie uzyskało około 5400 różnych projektów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, w tym około 100 z Polski. W naszym kraju za implementację i wsparcie jednostek realizujących projekty odpowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparcie finansowe otrzymać mogą bardzo różnorodne projekty, skupiające się między innymi na ochronie, przywracaniu i poprawie jakości środowiska (w tym powietrza, wody i gleby), zatrzymaniu i odwróceniu procesu utraty różnorodności biologicznej oraz przeciwdziałanie degradacji ekosystemów.
W ramach programu LIFE+ Rega - budowa niebieskiego korytarza ekologicznego rzeki Regi i jej dopływów, podobnie jak w każdym innym programie LIFE, bardzo istotnym elementem jest zapewnienie współpracy z innymi zespołami LIFE w Polsce oraz za granicą. Dzięki współpracy i wzajemnej wymianie doświadczeń mamy unikalną możliwość zdobycia nowej wiedzy i sposobów rozwiązywania problemów przed którymi stajemy.
Nasz projekt stanowi jeden z elementów ogólnoeuropejskich działań zmierzających do przywrócenia dla migracji ryb rzek na całym kontynencie. - Nawiązał z nami kontakt Pan Nicolae Calma, koordynator projektu „Fish for Life” z Rumunii. Ze względu na podobny charakter obu zadań oraz zaawansowanie prac na Redze, zespół z Rumunii zwrócił się o możliwość odbycia wizyty w Gryficach oraz obejrzenia naszych obiektów. Spotkanie odbyło się w dniach 30-31 marca br. i zgromadziło przedstawicieli łącznie trzech Projektów LIFE+, w których zasadniczymi celami są działania związane z wykonaniem przepławek oraz otwarciem korytarzy migracyjnych: realizowanego przez PGW Wody Polskie we współpracy z RDOŚ w Szczecinie projektu „LIFE+ Rega - budowa niebieskiego korytarza ekologicznego rzeki Regi i jej dopływów”, projektu , „Czynna ochrona siedlisk włosieniczników i udrożnienie korytarza ekologicznego zlewni rzeki Drawy w Polsce” którego beneficjentem jest RDOŚ w Szczecinie oraz projektu ”The rehabilitation of migratory corridors and habitats for Gilort River reophile fish species - LIFE16 NAT / RO / 000778” realizowanego w Rumunii – mówi Wojciech Dzietczyk z Zarządu Zlewni w Gryficach.
Wszystkie wymienione projekty zakładają szereg działań prośrodowiskowych, w tym wykonanie przepławek różnych typów i wielkości, nasadzeń drzew wzdłuż cieków, umocnienia newralgicznych fragmentów brzegów koryt oraz stworzenie miejsc mogących być gniazdami rozrodu (tarła) lub kryjówkami dla ryb. Wspólnie działania te mają doprowadzić do zwiększenia bioróżnorodności w rzekach i otwarcia ich na migrację. Wszystkie trzy projekty znajdują się w ostatnich fazach realizacji: LIFE Drawa oraz LIFE Gilort kończą się w tym roku, natomiast LIFE Rega w 2023r.
Przedstawiciele trzech projektów spędzili dwa dni na zapoznaniu się ze specyfiką i rezultatami osiągniętymi prze Wody Polskie przy realizacji LIFE+ Rega. Gościliśmy także delegację z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, z którym zespół LIFE+ Rega na bieżąco współpracuje. W ciągu dwóch dni odwiedziliśmy łącznie 10 z 23 przepławek, z czego cztery na Redze (Rejowice, Likowo, Żerzyno, Łobez) oraz sześć na jej dopływach – Jarchlino na rzece Dobrej, Mieszewo i Zwierzynek na Uklei, Łobez, Tarnowo i Pęczerzyński Młyn na Starej Redze.
Goście byli pod dużym wrażeniem liczby wybudowanych w ramach LIFE+ Rega przepławek oraz zastosowanych rozwiązań technicznych. Szczególną uwagę delegacji z Rumunii zwróciły nasze przepławki naturopodobne, ponieważ to właśnie tego typu urządzenie zespół „Fish for Life” planuje wykonać w miejsce zniszczonej przez powódź przepławki na rzece Gilort w Rumunii, która jest przedmiotem tego projektu.
Spotkanie było także okazją do wzajemnego zaprezentowania realizowanych projektów, podejść do problemu migracji ryb oraz uwarunkowań formalnych tych działań w naszych krajach. Spotkanie odbyło się w ramach tworzenia przez zespoły LIFE sieci projektowej z innymi zespołami, co umożliwia wymianę doświadczeń oraz wiedzy na temat specyfiki i charakteru podejmowanych działań. Ma to wymierną wartość, gdyż pozwala na sprawniejszą realizację zadań i szybsze rozwiązywanie ewentualnych problemów. Dzięki udziałowi aż trzech zespołów LIFE, charakter wydarzenia pozwolił na przyjrzenie się wszystkim projektom z różnych punktów widzenia. Dzięki wspólnej dyskusji oraz wizycie w terenie osób bezpośrednio zaangażowanych w implementacje projektów udało się wymienić wiele doświadczeń i metod rozwiązywania problemów technicznych oraz prawnych.
12-04-2022 Hits:340 Aktualności Iga Pawicka
Program LIFE, umożliwiający dofinansowanie ze środków Komisji Europejskiej projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu realizowany jest od 1992r. Do tej pory dofinansowanie uzyskało około 5400 różnych projektów ze wszystkich...
Read more11-04-2022 Hits:329 Aktualności Iga Pawicka
W drugiej połowie stycznia informowaliśmy o kolejnym kroku milowym naszego projektu - wykonaniu i odbiorze systemu monitoringu ryb w przepławkach. W ramach programu LIFE+ Rega - budowa niebieskiego korytarza ekologicznego...
Read more03-03-2022 Hits:458 Aktualności Iga Pawicka
W Polsce znajduje się tysiące rzek. Niektóre z nich są duże, jak Odra czy Wisła, inne średniej wielkości – jak choćby Rega, a inne są tak niewielkie...
Read more19-01-2022 Hits:681 Aktualności Iga Pawicka
W jednym z poprzednich artykułów porównywaliśmy nasze przepławki do „rzecznych obwodnic” lub „autostrad”, którymi ryby mogą ominąć istniejące przeszkody i podjąć migrację w górę Regi i jej dopływów...
Read more14-12-2021 Hits:921 Aktualności Iga Pawicka
Projekt LIFE+Rega, którego zadaniem jest udostępnienie drogi migracji dla ryb dwuśrodowiskowych w dorzeczu Regi jest projektem służącym przyrodzie, a więc nam wszystkim. Jego efekty nie zależą jedynie od...
Read moreProjekt realizowany przez PGW Wody Polskie przy współpracy z RDOŚ w Szczecinie pn. „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów” w ramach programu…
Wiele ostatnio mówiliśmy o problemie zaśmiecania i zanieczyszczania rzek, w tym naszej lokalnej Regi. Wody Polskie, w skali całego kraju, organizują lub biorą udział w licznych akcjach mających…
Wody Polskie od lat realizują w wielu częściach kraju rozmaite projekty i zadania, mające na celu ochronę środowiska wodnego, przywracanie rzekom i jeziorom dobrego stanu, renaturyzację i poprawę warunków…
Wody Polskie na Pomorzu Zachodnim: Chronimy Regę – budujemy tarliska Rega jest jedną z największych rzek Pomorza Zachodniego. Ma długość 188 km i powierzchnię zlewni 2767 km2. Jej…
LIFE11 NAT/PL/000424 pn.: „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów” Akcja C.1. Przepławka dla ryb – Pęczerzyński Młyn, rzeka Stara Rega Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończyło budowę przepławki dla…
LIFE11 NAT/PL/000424 pn.: „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów” Akcja C.4. Tarliska dla ryb o powierzchni 8.500 m², w miejscowości Gryfice i miejscowości Trzebiatów W ramach projektu Life+ Rega…
LIFE11 NAT/PL/000424 pn.: „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów” Akcja C.1. Przepławka dla ryb - Łobez, rzeka Łoźnica, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończyło budowę przepławki dla ryb…
LIFE11 NAT/PL/000424 pn.: „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów” Akcja C.1. Przepławka dla ryb – Brzeźniak, rzeka Brzeźnicka Węgorza Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończyło budowę przepławki dla ryb…
LIFE11 NAT/PL/000424 pn.: „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów” Akcja C.1. Przepławka dla ryb - Gryfice, rzeka Rega Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończyło budowę przepławki dla ryb w…