All 30830

Currently are 3 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Aktualizacja: 25-04-2022 07:27

Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów

 • Niebieski korytarz Regi
  Niebieski korytarz Regi

  Projekt współfinansowany jest ze środków:

  Wspólnoty Europejskiej Instrumentu Finansowego LIFE+ ​,

  Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 • Niebieski korytarz Regi
  Niebieski korytarz Regi

  Projekt realizowany zgodnie z umową z Komisją Europejską

  nr LIFE11 NAT/PL/424 z 14.09.2012r. oraz

  Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

  nr 654/2012/Wn-16/OP-WK-LF/D z 28.09.2012r

   

 • Niebieski korytarz Regi
  Niebieski korytarz Regi

  Projekt realizowany jest  na obszarze zlewni rzeki Regi

  Zakończenie projektu planowane jest na czerwiec 2022r.

 • Niebieski korytarz Regi
  Niebieski korytarz Regi

  Projekt wspierają:

  Polski Związek Wędkarski

  Towarzystwo Miłośników Rzeki Regi

  ​Starostwo Powiatowe w Gryficach

  Starostwo Powiatowe w Świdiwinie

  Starostwo Powiatowe w Łobzie

   

   

Kłusownictwo w dorzeczu rzeki Regi

 

     Projekt LIFE+Rega, którego zadaniem jest udostępnienie drogi migracji dla ryb dwuśrodowiskowych w dorzeczu Regi jest projektem służącym przyrodzie, a więc nam wszystkim. Jego efekty nie zależą jedynie od pracy wykonywanej przez Wody Polskie i realizacji naszej inwestycji. Wszyscy musimy się zaangażować w ochronę Regi i jej naturalnych mieszkańców - przede wszystkim ryb ale też innych organizmów. Kłusownictwo niestety pozostaje ciągle problemem, który szczególnej uwagi i szybkiego reagowania. Działanie stowarzyszeń, takich jak Towarzystwo Miłośników Rzeki Regi oraz Polski Związek Wędkarski, które dbają o przeciwdziałanie kłusownictwu, pozwala mieć nadzieję, że zjawisko to zostanie wyeliminowane. Zachęcamy do zapoznania się z ostatnimi działaniami, podjętymi przeciwko kłusownikom.

W dniu dzisiejszym miałem zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu roboczym zorganizowanym przez nadleśniczego nadleśnictwa Gryfice Wojciecha Pietrzaka .

Tematem przewodnim było podsumowanie zwalczania szkodnictwa leśnego oraz sezonu przeciwpożarowego w 2021 roku .

Poniżej przedstawiam treść mojej wypowiedzi:

,,Nazywam się Artur Sobala , jestem wędkarzem , miłośnikiem przyrody , angażuje się w walkę z kłusownictwem . Jestem również  członkiem zarządu koła wędkarskiego PZW Amur Płoty  oraz byłym strażnikiem społecznej straży rybackiej powiatu gryfickiego  a także administratorem strony informacje wędkarskie .

 Problem kłusownictwa w dorzeczu rzeki Regi nadal istnieje i nie należy mówić , że taki proceder zanikł . Właśnie trwa okres ochronny troci wędrownej oraz łososia , jednak mimo ustawowej ochrony, kłusownicy eliminują stada tarłowe tych ryb migrujących na naturalny rozród .

 Wieloletnie wspólne obserwacje wskazują na tzw. gorące punkty, gdzie kłusownictwo odbywa się wręcz rytualnie. Z tego względu potrzebujemy skoordynowanych patroli wszystkich formacji Policji, Straży Granicznej, Straży leśnej ,Państwowej straży rybackiej ,społecznej straży rybackiej , oraz strażników z Towarzystwa Miłośników Rzeki Regi . 

 Na pewno przy użyciu najnowszej technologii np. drona, który został jakiś czas temu zakupiony przez Starostwo Powiatowe w Gryficach łatwiej byłoby namierzyć kłusowników. Jego głównym atutem jest wyposażenie w kamerę termowizyjną i obserwację terenu w nocy . Ze strony  Pana Starosty jest zielone światło, by taki dron był używany do tego celu  .

 – Jeżeli chodzi o walkę z kłusownictwem, nie daje mi to spokoju, że pomimo tylu lat działań nie jest łatwo wyeliminować kłusowników w naszym powiecie. W mojej ocenie najbardziej kluczowymi miejscami są:

         drena Mirosławicka – niewielki ciek na wysokości miejscowości Mirosławice,

         rzeka Młynówka w okolicach pałacu w Trzebiatowie,

         rzeka Mołstowa w szczególności Bielikowo, Mołstowo, Brojce,

         miejski odcinek Regi w Gryficach,

Ubolewam nad tym i zastanawiam się dlaczego ślady nad wodą wskazujące na kłusownictwo, zgłaszane licznie w okresie ochronnym na policyjnej mapie zagrożeń są weryfikowane jako niepotwierdzone. Dotyczy to właśnie Dreny Mirosławieckiej .

 W Dorzeczu rzeki Regi nastąpiły duże zmiany pod kątem jego dostępności dla troci wędrownej i łososia. Wody Polskie zakończyły projekt „Budowy niebieskiego korytarza ekologicznego rzeki Regi” który w ramach zrealizowanych działań technicznych budowy przepławek dał rybom możliwość migracji do źródeł Regi. (do tej pory był to odcinek ok. 45 km rzeki od ujścia do elektrowni wodnej Rejowice.) Na razie obserwacje dwóch ostatnich ciągów tarłowych troci dały pozytywne wieści z rzeki Rekowej, gdzie zinwentaryzowano rok po roku kilka gniazd tarłowych troci. Licząc od roku wybudowania elektrowni Rejowice tj. od 1925 r. Piętrzenie stopnia wodnego elektrowni rejowice. w 2019 r. pierwszy raz po 94 latach! Daje to nadzieje na przyszłość jednak, żeby trocie wędrowne i łososie docierały pod Świdwin i wyżej należy im pomóc chroniąc newralgiczne punkty, a zwłaszcza z najwyższym priorytetem traktować te pierwsze bariery migracyjne, znajdujące się w m. Trzebiatów. Wrogiem tych ryb jest ich duża koncentracja w miarę krótkim okresie czasu, ich grupowanie się poniżej barier migracyjnych. Stado tarłowe migrujące w górę dorzecza, po drodze „rozcieńczy się” wybierając obszary tarłowe w głównym korycie rzeki lub dopływach. Im większa dostępność dorzecza tym kłusownikom trudniej namierzyć ryby w ilościach ich interesujących. Dajmy im szanse minąć Trzebiatów ”.

 

 

 Link do oryginalnego tekstu:

https://informacjewedkarskie.pl/klusownictwo-w-dorzeczu-rzeki-regi/

 

 

Delegacja z Rumunii odwiedziła Pomorze …

12-04-2022 Wyświetleń:653 Aktualności Iga Pawicka - avatar Iga Pawicka

Program LIFE, umożliwiający dofinansowanie ze środków Komisji Europejskiej projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu realizowany jest od 1992r. Do tej pory dofinansowanie uzyskało około 5400 różnych projektów ze wszystkich...

Czytaj więcej

Monitoring ryb w Redze. Możemy obserwow…

11-04-2022 Wyświetleń:631 Aktualności Iga Pawicka - avatar Iga Pawicka

W drugiej połowie stycznia informowaliśmy o kolejnym kroku milowym naszego projektu - wykonaniu i odbiorze systemu monitoringu ryb w przepławkach. W ramach programu LIFE+ Rega - budowa niebieskiego korytarza ekologicznego...

Czytaj więcej

Nasadzenia drzew – prosty sposób na d…

03-03-2022 Wyświetleń:738 Aktualności Iga Pawicka - avatar Iga Pawicka

       W Polsce znajduje się tysiące rzek. Niektóre z nich są duże, jak Odra czy Wisła, inne średniej wielkości – jak choćby Rega, a inne są tak niewielkie...

Czytaj więcej

Monitoring przyrodniczy ryb – potwierd…

19-01-2022 Wyświetleń:1008 Aktualności Iga Pawicka - avatar Iga Pawicka

     W jednym z poprzednich artykułów porównywaliśmy nasze przepławki do „rzecznych obwodnic” lub „autostrad”, którymi ryby mogą ominąć istniejące przeszkody i podjąć migrację w górę Regi i jej dopływów...

Czytaj więcej

Kłusownictwo w dorzeczu rzeki Regi

14-12-2021 Wyświetleń:1432 Aktualności Iga Pawicka - avatar Iga Pawicka

       Projekt LIFE+Rega, którego zadaniem jest udostępnienie drogi migracji dla ryb dwuśrodowiskowych w dorzeczu Regi jest projektem służącym przyrodzie, a więc nam wszystkim. Jego efekty nie zależą jedynie od...

Czytaj więcej