Czym są Tarliska?
Tarlisko to miejsce naturalnego rozrodu ryb.
Gdzie buduje się sztuczne tarliska?
Sztuczne tarliska budowane są w jeziorach, stawach i rzekach.
Dlaczego budujemy sztuczne tarliska? Czy ryby nie mogą rozmnażać się w innych miejscach?
W miarę rozwoju infrastruktury rzecznej zagarnęliśmy część terenów będących naturalnymi tarliskami ryb, przez co zostały one pozbawione miejsca pozwalającego im na bezpieczne rozmnażanie. Ryby, tak samo, jak wszystkie inne zwierzęta potrzebują odpowiedniego schronienia, temperatury i pożywienia. O ile dorosły osobnik poradzi sobie w mniej korzystnym środowisku, to narybek potrzebuje spełnienia bardzo określonych warunków do prawidłowego rozwoju.
Jakie wymagania stawiane są wobec budowanych tarlisk?
Tarliska, poza typowymi wymaganiami dla budowli hydrotechnicznych, takich jak trwałość, czy estetyka, muszą również spełniać specyficzne potrzeby ryb, które mają na tych tarliskach się rozmnażać. Dla przykładu – w przypadku ryb łososiowatych i minoga rzecznego wymaganiem takim byłoby wybudowanie bystrza z piaskowym i kamienistym podłożem, z licznymi wypłyceniami. Konieczne w takim przypadku jest zabezpieczenie płycizn przed erozją i bystrzy przed zamulaniem. Ponadto w miarę możliwości należy zabezpieczyć dostęp ludzi na teren tarliska, aby obniżyć ryzyko kłusownictwa. Termin realizacji jest ograniczony do okresu, w którym nie ma tarła, organizmy nie migrują, nie wylęgają się, a larwy nie przebywają w naturalnych kopcach tarłowych.
Z jakich materiałów budowane są tarliska?
"Sztuczne tarliska tworzy się również z substratu roślinnego lub z tworzyw sztucznych. Bardzo ważne przy budowie sztucznych tarlisk z substratu naturalnego jest użycie materiału odpornego na gnicie np. gałęzie drzew iglastych (jałowiec, świerk), trzciny czy korzeni turzycy. Sztuczne tarliska czyli inaczej krześliska mogą mieć przeróżną formę od zwykłych gałęzi sosny lub świerku zakotwiczonych w dnie (składa tam ikrę np. płoć) aż po skrzynki wyłożone gałązkami drzew iglastych, krzewinkami wrzosu lub wełną drzewną (krześliska dla sandacza), a nawet krześliska pływające lub zawieszone na odpowiedniej głębokości w toni wodnej. Często zamiast substratu roślinnego używa się do budowy krześlisk tworzyw sztucznych. Ich przewagą jest odporność na gnicie i uszkodzenia mechaniczne. Zadaniem takiego krześliska jest stworzenie odpowiedniego podłoża do złożenia ikry a także umożliwienie nam po odbytym tarle przeniesienia krześliska ze złożoną ikrą np. z jeziora do stawu."
źródło: Lubuskie Aktualności Rolnicze nr 7/2006
12-04-2022 Wyświetleń:479 Aktualności Iga Pawicka
Program LIFE, umożliwiający dofinansowanie ze środków Komisji Europejskiej projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu realizowany jest od 1992r. Do tej pory dofinansowanie uzyskało około 5400 różnych projektów ze wszystkich...
Czytaj więcej11-04-2022 Wyświetleń:466 Aktualności Iga Pawicka
W drugiej połowie stycznia informowaliśmy o kolejnym kroku milowym naszego projektu - wykonaniu i odbiorze systemu monitoringu ryb w przepławkach. W ramach programu LIFE+ Rega - budowa niebieskiego korytarza ekologicznego...
Czytaj więcej03-03-2022 Wyświetleń:578 Aktualności Iga Pawicka
W Polsce znajduje się tysiące rzek. Niektóre z nich są duże, jak Odra czy Wisła, inne średniej wielkości – jak choćby Rega, a inne są tak niewielkie...
Czytaj więcej19-01-2022 Wyświetleń:826 Aktualności Iga Pawicka
W jednym z poprzednich artykułów porównywaliśmy nasze przepławki do „rzecznych obwodnic” lub „autostrad”, którymi ryby mogą ominąć istniejące przeszkody i podjąć migrację w górę Regi i jej dopływów...
Czytaj więcej14-12-2021 Wyświetleń:1140 Aktualności Iga Pawicka
Projekt LIFE+Rega, którego zadaniem jest udostępnienie drogi migracji dla ryb dwuśrodowiskowych w dorzeczu Regi jest projektem służącym przyrodzie, a więc nam wszystkim. Jego efekty nie zależą jedynie od...
Czytaj więcejProjekt realizowany przez PGW Wody Polskie przy współpracy z RDOŚ w Szczecinie pn. „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów” w ramach programu…
Wiele ostatnio mówiliśmy o problemie zaśmiecania i zanieczyszczania rzek, w tym naszej lokalnej Regi. Wody Polskie, w skali całego kraju, organizują lub biorą udział w licznych akcjach mających…
Wody Polskie od lat realizują w wielu częściach kraju rozmaite projekty i zadania, mające na celu ochronę środowiska wodnego, przywracanie rzekom i jeziorom dobrego stanu, renaturyzację i poprawę warunków…
Wody Polskie na Pomorzu Zachodnim: Chronimy Regę – budujemy tarliska Rega jest jedną z największych rzek Pomorza Zachodniego. Ma długość 188 km i powierzchnię zlewni 2767 km2. Jej…
LIFE11 NAT/PL/000424 pn.: „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów” Akcja C.1. Przepławka dla ryb – Pęczerzyński Młyn, rzeka Stara Rega Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończyło budowę przepławki dla…
LIFE11 NAT/PL/000424 pn.: „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów” Akcja C.4. Tarliska dla ryb o powierzchni 8.500 m², w miejscowości Gryfice i miejscowości Trzebiatów W ramach projektu Life+ Rega…
LIFE11 NAT/PL/000424 pn.: „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów” Akcja C.1. Przepławka dla ryb - Łobez, rzeka Łoźnica, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończyło budowę przepławki dla ryb…
LIFE11 NAT/PL/000424 pn.: „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów” Akcja C.1. Przepławka dla ryb – Brzeźniak, rzeka Brzeźnicka Węgorza Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończyło budowę przepławki dla ryb…
LIFE11 NAT/PL/000424 pn.: „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów” Akcja C.1. Przepławka dla ryb - Gryfice, rzeka Rega Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończyło budowę przepławki dla ryb w…